Rak jądra – profilaktyka i inne ważne sprawy!

O ile na temat profilaktyki raka piersi wśród kobiet mówi się sporo. Co rusz powstają jakieś nowe kampanie, namawiające do regularnych badań. Tak o nowotworze jąder słychać naprawdę niewiele. I wiecie co? Ja jako prawdziwy facet z krwi i kości czuję się mocno urażony tym faktem. Wiem, że panie mają pierwszeństwo, że należy je przepuszczać w drzwiach – ale do cholery! W kwestiach zdrowia nie obowiązuje podział płci. Nie ma lepszych i gorszych – chociaż w tym wypadku rzeczywistość pozostawia wiele do życzenia. Niejednokrotnie byłem świadkiem sytuacji, w której ten co ma kasę rządzi. Wchodzi do lekarza bez kolejki, bez mrugnięcia okiem dostaje skierowanie na wszystkie badania. A ja, typowy Janusz muszę czekać.

 

Tak nie może być. Rak jąder jest równie niebezpieczny co rak piersi. Liczba zachorowań na ten nowotwór wzrasta z roku na rok. Najwyższa pora przerwać zmowę milczenia i nagłośnić tę sprawę. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że mój blog nie cieszy się tak dużą popularnością jak Pudelek, ale co tam – mam nadzieję, że dzisiejszy wpis dotrze tam gdzie trzeba  – do mężczyzn, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie!

Rak jądra

Kilkanaście lat temu, rak jądra dotyczył zaledwie 1% mieszkańców naszego kraju. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Każdego roku diagnozuje się ok. 1000 przypadków. Na przestrzeni dwunastu miesięcy odnotowuje się ok. 4000 zgonów! Choć nowotwór ten znajduje się w czołówce złośliwych, nasza wiedza na jego temat jest znikoma. Owszem, zdajemy sobie sprawę ze słuszności i konieczności wykonywania badań profilaktycznych. Co nie zmienia faktu, że zaledwie co czwarty z nas decyduje się na ten krok. Nasze partnerki o wiele chętniej odwiedzają gabinet lekarski. Morfologia, OB, cytologia, samobadanie piersi a z czasem USG – tak wygląda ich niezbędnik. A jak prezentuje się nasz? ___________uzupełnij proszę puste miejsce.

Rak jądra atakuje głównie ludzi młodych – tuż przed czterdziestką. Skąd się bierze? Dlaczego się rozwija? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Medycyna jest bezradna. Aczkolwiek co do jednego lekarze są zgodni, ryzyko jego wystąpienia jest większe u tych którzy cierpią na choroby genetyczne – na przykład zespół Klinefeltera. Kto jeszcze może czuć się zagrożony?

 • Mężczyźni którzy odnotowali w rodzinie przypadek zachorowania na ten rodzaj nowotworu – jeżeli Twój ojciec, brat czy dziadek zmagał się z rakiem jądra, musisz być szczególnie czujny!
 • Mężczyźni u których zdiagnozowano wnętrostwo – wrodzony brak jąder.
 • Mężczyźni którzy już chorowali na ten rodzaj nowotworu.
 • Mężczyźni którzy w przeszłości przeszli operację przepukliny pachwinowej

Nie wykazano związków pomiędzy zachorowalnością na raka jądra a urazami narządów płciowych.

Rak jądra – rodzaje

 • Nasieniak – najczęściej występujący
 • Potworniak
 • Kosmówczak
 • Rak zarodkowy

Rak jądra – objawy

Mężczyźni zmagający się z tym nowotworem wyczuwają w okolicy jąder charakterystyczny guz – niebolesny, aczkolwiek twardy. Dodatkowo skarżą się na takie objawy jak:

 • uporczywy i rozpierający ból pleców
 • krwioplucie
 • ucisk w brzuchu

Rak jądra – ważne!

Nie każda wyczuwalna zmiana wskazuje na nowotwór! Można wyróżnić wiele chorób przyczyniających się do obrzęku jąder – chociażby wodniak. Aczkolwiek jedno jest pewne – każdą wypukłość należy skonsultować z lekarzem!

Rak jądra – diagnostyka

Doświadczony specjalista, zdiagnozuje nowotwór przy pomocy badania palpacyjnego. Potwierdzeniem wstępnych przypuszczeń będzie  USG. To jeszcze nie koniec. Wizyta w laboratorium jest absolutną koniecznością! Morfologia z rozmazem, OB, oznaczenie markerów nowotworowych.

Rak jądra – kiedy zgłosić się do lekarza?

Wizyta u specjalisty jest konieczna wówczas, gdy:

 • wyczuwasz zgrubienie w okolicy jądra
 • Twoje jądra są opuchnięte
 • czujesz dyskomfort w okolicach narządów płciowych/jamy brzusznej – uczucie ciężkości, rozpierania
 • dotykaniu jąder towarzyszy ból

Rak jądra – leczenie

Leczenie sprowadza się usunięcia jądra – operacja to konieczność. Usunięty guz zostaje poddany badaniu histopatologicznemu. Jego wynik decyduje o dalszym postępowaniu. W niektórych przypadkach potrzebna będzie chemioterapia lub naświetlanie.

Rak jądra – profilaktyka 

Tak jak wspomniałem, rak jąder to temat tabu. Krępującą ciszę próbuje przerwać kampania Movember Polska, która od 2014 roku rozpowszechnia wiedzę na temat tego nowotworu. Zaczęło się od “mini” spotkań, a skończyło na darmowych badaniach USG jąder – pod lupę wzięto 1300 mężczyzn, zdiagnozowano 16 przypadków zachorowań. Jak brzmi hasło tegorocznej akcji? “Zapuść wąsy dla jaj” – mężczyźni z różnych zakątków świata zapuszczają wąsy po to aby utożsamić się z problemem raka jąder oraz prostaty. Teraz już wiesz skąd ta moda na zarost – to nie hipsterstwo, a walka w słusznej sprawie. Moim zdaniem, to godna uwagi inicjatywa. Mam nadzieję, że na stałe zagości w naszym kraju.

Badanie jąder 

Samobadanie jąder to bardzo prosta czynność, zarezerwuj dla niej kilka minut w miesiącu. Po prostu, ustal jakąś datę – na przykład dzień w którym dostajesz wypłatę. 😉 Kiedy wczuć się w rolę lekarza? Najlepiej zaraz po prysznicu – gabinetem będzie łazienka. Krępujesz się partnerki? Nie powinieneś – w końcu każda kobieta chce mieć zdrowego mężczyznę u boku!

 • Chwyć jądro w dłoń i rozpocznij badanie. Centymetr po centymetrze sprawdzaj jego strukturę. Szukaj zgrubień, grudek – zarówno twardych jak i miękkich. Sprawdziłeś lewe? Przerzuć się na prawe! Koniec! Proste? No ba!

Coś jest nie tak? Wybierz się do lekarza – rodzinny lub urolog. Wybór należy do Ciebie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*