Czy impotencja oznacza początek andropauzy?

Przyjęło się mówić, że andropauza u mężczyzn i menopauza u kobiet to dwa równorzędnie zachodzące procesy. Niezupełnie. Menopauza oznacza powolne zanikanie miesiączki u kobiet, co w dłuższej perspektywie prowadzi do niemożności posiadania potomstwa. Z kolei andropauza wiąże się przede wszystkim ze stopniowym spadkiem testosteronu. Aczkolwiek jest to bardzo długotrwały proces. Szacuje się, że stężenie tego hormonu spada średnio o 1 % rocznie! Fakt ten zupełnie nie przeszkadza w dalszej reprodukcji!

Tak naprawdę, pod terminem andropauza (gr. andros – mężczyzna, pausis – przerwa) nie kryje się nic innego, jak nieunikniony proces starzenia się męskiego organizmu – przypadający zazwyczaj na 50 rok życia. Zmiany zachodzące w wyniku tego procesu powodują liczne następstwa natury psychologicznej, somatycznej oraz seksualnej.

Andropauza – przyczyny

Tak, jak już wspominałem, andropauza stanowi naturalną konsekwencje starzenia się organizmu, która wynika ze zmniejszenia produkcji męskich hormonów płciowych, czyli androgenów wytwarzanych w jądrach. Zaliczamy do nich:

 • testosteron
 • 5-alfa-dihydrotestosteron (5-α-DHT)
 • androsteron
 • dehydroepiandrosteron (DHEA)

To właśnie te hormony odpowiadają za kształtowanie się męskich narządów płciowych, wtórnych cech – takich jak niski ton głosu czy rodzaj owłosienia.

Należy również wspomnieć o tym, że takie czynniki jak:

 • choroby przewlekłe
 • chroniczny stres
 • genetyka
 • niezdrowy styl życia

mogą nasilić objawy andropauzy. W jaki sposób można je rozpoznać?

Andropauza – objawy

Objawy andropauzy można już na wstępie podzielić na trzy grupy:

 • objawy dotyczące psychiki – nerwowość, drażliwość, uczucie wewnętrznego niepokoju, pogorszenie pamięci i koncentracji, zniechęcenie do życia, brak energii, smutek, stany depresyjne
 • objawy narządowe oraz czynnościowe – bóle mięśni i stawów, wzmożona potliwość, trudności z zasypianiem, kołatanie serca, zawroty głowy, nadwaga, osteoporoza, ból jąder
 • objawy dotyczące sfery seksualnej – zaburzenia erekcji, zmiany w wyglądzie narządów płciowych

A zatem impotencja może być początkiem andropauzy, ale nie musi. Jak widać, symptomów jest wiele.

Andropauza – diagnostyka

Diagnostyka andropauzy sprowadza się przede wszystkim do badania stężenia poszczególnych hormonów we krwi, ale nie tylko. Lekarze korzystają również ze specjalistycznych kwestionariuszy, których zadaniem jest m.in. ocena ogólnego stanu zdrowia mężczyzny. Znane są takie ankiety jak:

 • ADAM (Androgen Deficiency in Aging Male questionnaire)
 • AMS (Aging Males’ Symptoms Scale)

Równie ważne jest wykonanie morfologii krwi, zbadanie poziomu cukru oraz trójglicerydów.

Leczenie andropauzy

Ze względu na złożony charakter schorzenia, leczenie andropauzy może okazać się nad wyraz kłopotliwe. U mężczyzn z potwierdzonymi zaburzeniami hormonalnymi sprawdzą się preparaty hormonalne – np. te zawierające w składzie testosteron. Dokuczliwe objawy andropauzy można również zniwelować przy pomocy ogólnodostępnych środków poprawiających potencję – na szczególną uwagę zasługują te z dodatkiem L-argininy. Dodatkowo, powinniśmy zadbać o ogólną kondycję zdrowotną – zerwać z nałogami oraz przetworzonym jedzeniem. Dbanie o swoje ciała oraz regularne uprawianie sportu mogą bowiem poprawić formę dużo skuteczniej niż leczenie farmakologiczne.

8 Komentarze

 1. Nie wiem czy mam andropauzę czy nie, bo nie byłem u lekarza… ale jakoś się tym nie przejmuje. Humory ma każdy, a dopóki w łóżku jest wszystko ok, nie mam zamiaru się tym przejmować. Taka kolej rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*