Diagnostyka impotencji

Impotencja jest dysfunkcją seksualną, której głównym objawem jest brak erekcji bądź wytrysku, mimo wystarczającego podniecenia oraz satysfakcjonującej gry wstępnej. Stan ten często mylony jest z krótkotrwałymi zaburzeniami erekcji, co stanowi ogromny błąd. Te drugie zdarzają się praktycznie każdemu z nas. Impotencja spotykana jest najczęściej u mężczyzn po 50 roku życia. Aczkolwiek, granica ta jest bardzo ruchoma. Dzieli się na trzy rodzaje:

 • impotencja erektywna – niemożność osiągnięcia wzwodu
 • impotencja orgastyczna – niemożność osiągnięcia orgazmu
 • impotencja generatywna – niemożność spłodzenia potomstwa

Ze względu na podłoże, wyróżnia się:

 • impotencję psychogenną – wynikającą z bariery psychicznej
 • impotencję somatyczną – występującą w wyniku różnego rodzaju chorób – najczęściej tych dotyczących układu krążenia

Impotencja – poznaj źródło problemu

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Wszystko zależy od wieku oraz naszej kondycji zdrowotnej. Najczęstszym powodem impotencji wśród ludzi młodych są problemy natury psychicznej.
Z jednej strony, młodsi wiekiem mężczyźni mają więcej do zaoferowania. Są otwarci na różnego rodzaju eksperymenty seksualne – chętnie próbują nowych pozycji oraz sięgają po gadżety erotyczne. Z drugiej – mają więcej obaw co do tego, czy będą w stanie spełnić oczekiwania swojej partnerki. Towarzyszy im nieustanny lęk przed kompromitacją wynikający z niewystarczającego doświadczenia seksualnego.

Przeszkodą w czerpaniu pełnej satysfakcji z seksu może być również stres. Stres jest rekcją obronną organizmu na zagrażający mu czynnik fizyczny lub psychologiczny. Towarzyszy mu tzw. syndrom  “lać czy wiać”. Wówczas gdy coś nam zagraża, nasze ciało mniej lub bardziej świadomie przygotowuje się do podjęcia walki bądź ucieczki. Stres jest obecny w każdej dziedzinie naszego życia. Strefa seksualna nie jest wyjątkiem. Napięcie emocjonalne uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Mężczyzna, który nie może stanąć na wysokości zadania czuje się poniżony – jego samoocena spada do zera. Strach przed kolejną porażką skutecznie zniechęca go do regularnej aktywności seksualnej, dlatego tak ważna jest walka z wrogiem. Nieleczony, przewlekły stres może doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych: depresji, chorób serca oraz układu krwionośnego. Ten ostatni jest szczególnie bliski impotencji – dlaczego? Wszystkiego dowiesz się w dalszej części tekstu.

Jedną z najczęstszym przyczyn impotencji jest wiek, a konkretnie spadający wraz z nim poziom testosteronu. Niedobór tego hormonu dotyczy bardzo wielu mężczyzn będących w okresie andropauzy.

Najbardziej rozpowszechniona jest impotencja związana z niedomaganiem układu krążenia – miażdżycą oraz nadciśnieniem. Schorzenia te są w stanie uszkodzić naczynia krwionośne na tyle, że nie będą w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do członka. Penis jest zbudowany z ciał jamistych, które w wyniku działania silnego bodźca (podniecenia) wypełniają się czerwonym płynem. Wówczas gdy jest go za mało, satysfakcjonujący stosunek seksualny nie ma racji bytu.

Nie mogę nie wspomnieć o zdrowym stylu życia, który dla większości mężczyzn jest czymś obcym. Szybkie i tłuste przekąski, typu fast-food sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Z kolei takie używki jak papierosy czy alkohol rozrzedzają krew, która jak wiadomo jest niezbędna do osiągnięcia wzwodu.

Diagnostyka impotencji

Jak widzisz, impotencja to przypadłość, która może być spowodowana przez wiele czynników, w jej leczeniu wysoce istotny jest proces diagnostyczny. Postawianie kompletnej diagnozy jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu lekarzy specjalistów: urologa, a nierzadko również psychologa i seksuologa. Podstawowym zadaniem jest zróżnicowanie, mające na celu zlokalizowanie przyczyny impotencji. Niezbędnym elementem tego procesu jest szczegółowy wywiad lekarski. Doktor może zapytać o:

 • częstotliwość współżycia
 • stosunku do alkoholu, papierosów oraz innych używek
 • przyjmowane leki na receptę
 • operacje, które przeszedłeś
 • dokładną historię problemu – kiedy pojawiały się pierwsze kłopoty z impotencją
 • problemy z oddawaniem moczu

Wiem, że te pytania mogą być dla Ciebie krępujące. Pamiętaj jednak o tym, że nieszczerość w tym przypadku nie popłaca! Dobrze postawiona diagnoza to połowa sukcesu!

W kolejnej części wizyty możesz spodziewać się badania przez odbyt – per rectum oraz testu diagnostycznego, obejmującego badanie moczu, krwi, hormonów, ciśnienia oraz USG jąder i prostaty. Jedynie w trudnych przypadkach zaleca się podjęcie bardziej specjalistycznych kroków, np. wykonanie dopplersonografii.

Impotencja – metody leczenia

Ze względu na różne przyczyny impotencji, metody leczenia można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej zaliczamy psychoterapię. Do drugiej podawanie leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy 5. Natomiast do trzej, protezę prącia, która  jest traktowana jak ostateczność.

9 Komentarze

   • A ja wręcz przeciwnie – wybrałem się do lekarza. Dostałem mnóstwo skierowań i tyle. Zobaczymy, co pokażą wyniki. Oczywiście sam z siebie nigdy bym nie poszedł, ale żona kazała…. 😉

    • Ah te kobiety…. Moja żona też ciąga mnie po lekarzach. Ostatnio stwierdziła, że chyba mam niedoczynność tarczycy – przybrałem trochę na wadze i generalnie stałem się jakiś ospały… Aczkolwiek za taki stan rzeczy odpowiada moje potajemne jedzenie na mieście, zazwyczaj w Maku, a nie jakaś tam tarczyca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*