Leczenie przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk uznawany jest za jedną z najczęstszych dysfunkcji seksualnych. Szacuje się, że dotyczy ponad 4 mln mężczyzn w Polsce! Mówimy o nim wówczas, gdy do ejakulacji dochodzi w przeciągu 2 minut od rozpoczęcia aktywności seksualnej – jeszcze przed penetracją lub zaraz po niej. Skutki tej przypadłości odczuwają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Prowadzi ona bardzo często do zaprzestania aktywności seksualnej, a w niektórych przypadkach nawet do rozpadu związku!

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Etiologia przedwczesnego wytrysku jest bardzo zróżnicowana. Zależy od kilku czynników – zarówno od tych psychologicznych, jak i organicznych. Te pierwsze są zazwyczaj rezultatem reakcji emocjonalnych i frustracji spowodowanych przez niemożność osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej. Z kolei te drugie stanowią konsekwencje wielu poważnych chorób, takich jak:

 • cukrzyca
 • zapalenie nerek
 • zapalenie gruczołu krokowego
 • zapalenie cewki moczowej
 • depresja

Wśród pozostałych przyczyn przedwczesnego wytrysku można wymienić również:

 • przewlekły stres
 • młody wiek i towarzyszący mu brak doświadczenia
 • nadmiar testosteronu
 • zadaniowe podejście do sytuacji – seks zawsze musi zakończyć się ejakulacją
 • nadużywanie alkoholu oraz papierosów
 • słabe napięcie mięśni
 • zbyt wysoki poziom podniecenia
 • lęk przed ciążą

 

Jak możesz sobie pomóc? Leczenie przedwczesnego wytrysku 

Dobra wiadomość jest taka, że przedwczesny wytrysk można leczyć! Wówczas gdy przyczyną PW są problemy psychologiczne, najlepszym rozwiązaniem będzie terapia – praca nad sobą i swoimi lękami. Ogromną rolę odgrywa tutaj wsparcie partnerki. Dlatego też nie powinniśmy obawiać się szczerej rozmowy. Warto również zastanowić się nad wspólną wizytą u psychologa.

W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się również leki antydepresyjne, które należy przyjmować na kilka godzin przed planowanym stosunkiem seksualnym. Tego rodzaju preparaty opóźniają męski orgazm. Jednym z najczęściej stosowanych jest Prozak.

Warto również zastanowić się nad zmianą stylu życia, który ma bardzo duży wpływ na predyspozycje seksualne. Jeżeli mężczyzna dba o swoje zdrowie – zwraca uwagę na to co je, stroni od używek, jest aktywny fizycznie – ma większe szanse na udane życie erotyczne. A zatem warto o siebie zadbać – nie tylko ze względu na PW. Okazuje się bowiem, że kondycja męskiego organizmu znajduje odzwierciedlenie w jakości nasienia niezbędnego do zapłodnienia.

Na miejsce w tym zestawieniu zasługuje również  technika Masters – Johnson. Aczkolwiek już na samym początku należy wspomnieć o tym, że wymaga ona zaangażowania ze strony obojga partnerów. Polega ona na zastosowaniu odpowiedniej techniki chwytania męskiego członka. Należy to zrobić na kilka sekund przed planowanym wytryskiem.  Kciuk powinien znajdować się na wiązadełku, a palce na granicy żołędzi i trzonu.

Istnieje wiele zestawów ćwiczeń zapobiegających przedwczesnemu wytryskowi. Możesz wykonywać je w pojedynkę lub z pomocą partnera. Pierwsze rezultaty pojawiają się zazwyczaj po upływie 6 tygodni – aczkolwiek granica ta jest bardzo ruchoma. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji organizmu. Sprawa wygląda tak samo, jak z ćwiczeniami na siłowni – jedni zauważają pierwsze efekty już po miesiącu, a  inni dopiero po trzech. Większość technik sprowadza się do stymulacji mięśni dna miednicy. Tak, Panowie – wy również posiadacie mięśnie Kegla.

 • Ćwiczenia podstawowe – napinanie rozluźnianie mięśni Kegla – 20-30 powtórzeń (gwoli wyjaśnienia: znajdują się one pomiędzy kością ogonową a łonową).
 • Trening funkcjonalny Semans’a – polega na zaprzestaniu stymulacji seksualnej w momencie osiągnięcia maksymalnego podniecenia. Metoda ta cieszy się ogromną popularnością! Na tyle dużą, że w sieci można znaleźć specjalne filmiki instruktażowe łączące trening z  motywem znanym z gry Guiar Hero. Funkcjonują pod nazwą Cock Hero.
 • Ćwiczenie z partnerem –  poproś partnerkę o to, aby położyła się na plecach. Usiądź okrakiem na jej udach – nie wprowadzając członka do pochwy. Delikatnymi pieszczotami doprowadź go do erekcji. Wówczas gdy partnerka będzie zbliżała się do orgazmu, zwolnij ruchy. Zaciśnij mocno penisa (3 cm poniżej główki) – wytrzymaj co najmniej 10 sekund. Wznów stymulację dopiero, gdy podniecenie partnerki trochę opadnie.

Zarówno w Internecie, jak i w aptece możemy kupić specjalistyczne preparaty na zaburzenia erekcji. Większość z nich posiada w składzie naturalne ekstrakty roślinne, które są w stanie wyleczyć PW oraz wiele innych dysfunkcji seksualnych. Przy długotrwałym stosowaniu możemy liczyć na:

 • usunięcie przyczyn odpowiedzialnych za dysfunkcje seksualne
 • silną i długą erekcję
 • intensywny seks
 • brak skutków ubocznych

Samoleczenie przedwczesnego wytrysku cechuje się wysokim poziomem skuteczności. Ponad 80% pacjentów odczuwa ulgę. Pozostałe 20% musi udać się do lekarza. Wizyta sprowadza się przede wszystkim do przeprowadzenia szczegółowego wywiadu na temat przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz wykonania badania fizykalnego. Bardzo często towarzyszy mu tzw. badanie per rectum, czyli przez odbyt. Oprócz tego lekarz może zlecić morfologię krwi, usg. Najczęściej stosowanym preparatem w leczeniu przedwczesnego wytrysku jest lek Priligy.

9 Komentarze

 1. Jestem młody – mam 21 lat i chciałabym jeszcze trochę poszaleć. Pomimo tego, że moja dziewczyna stosuje tabletki antykoncepcyjne boje się, że zaliczymy wpadki. Stąd moje problemy z przedwczesnym wytryskiem. Oczywiście wiem, że ta metoda chroni nas w 99% przed niechcianą ciążą, ale psychika robi swoje…. Nigdy wcześniej nie powiązałem tych dwóch zależności, ale po przeczytaniu Twojego wpisu przejrzałem na oczy, co nie zmienia tego, że nie wiem co z tym problemem zrobić…

  • U mnie było podobnie. Co prawda jestem trochę starszy i powinienem myśleć juz o powiększeniu rodziny, ale uważam, że kompletnie nie nadaje się na ojca.. Z kolei moja żona uważa zupełnie inaczej. Naciska na dziecko. Nasz seks stał się bardzo mechaniczny, a moje problemy z przedwczesnym wytryskiem tylko nasilają ten problem. Oczywiście przeprowadziliśmy szczerą rozmowę, która niewiele wniosła. Zastanawiam się nad jakąś psychoterapią małżeńską, ale obawiam się, że nie będę wstanie wywalić tego co leży mi na wątobie przed jakims obcym gościem… Cóż musze to jeszcze przemyśleć.

 2. Ja zacząłem od ćwiczeń – póki co robię je sam, a z czasem kto wie… może poproszę o pomoc partnerkę? Chociaż nie wiem, czy będę w stanie przełamać strach i trochę wstyd, skrępowanie…

 3. Niestety depresja idzie w parze z problemami łóżkowymi. Odkąd zdiagnozowano u mnie tę chorobę w ogóle straciłem ochote na seks… Zresztą leki, które biorę robią swoje…

 4. Byłem u lekarza i wiecie co mi powiedział? Że to sie zdarza… ograniczyć stres, wiecej ruchu, zdrowa dieta.. Świetnie… a za wiyzte 100 zł skasował..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*