Osiem rzeczy, które zabija Twoje libido!

Życie seksualne Polaków ma się całkiem dobrze. Z najnowszych badań wynika, że ponad 60% mieszkańców naszego kraju jest z niego zadowolona. Statystyczna liczba stosunków, jaką deklarujemy wynosi 143. Co pozwala na wysnucie następujących wniosków:

  • kochamy się co dwa i pół dnia

Czas przeciętnego stosunku seksualnego wynosi 13,9 minut. Niestety wśród ankietowanych znalazły się również osoby, które wręcz stronią od seksu. Powodów takiej sytuacji może być wiele.  Aczkolwiek, tym najczęściej spotykanym jest niskie libido. Dowiedz się, co je zabija.

Libido

Libido lub jak mawiał Austin Powers “mojo” organizuje nasze życie seksualne. To właśnie ono w głównej mierze odpowiada za częstotliwość stosunków. Pojęcie to jest utożsamiane z naturalną skłonnością do kontaktu płciowego z osobnikiem płci przeciwnej, dyktowanej działaniem hormonów gonadotropowych. Ma na celu zaspokojenie potrzeby bliskości cielesnej oraz rozkoszy. Jego pomysłodawcą jest Zygmunt Freud.

Męskie libido jest zazwyczaj zależne od rodzaju dostarczanego bodźca. Czasami wystarczy nawet niewielka stymulacja, aby doszło do podniecenia czy erekcji. Z kolei sprawa kobiecego “mojo” przedstawia się nieco inaczej. My, jesteśmy w stanie osiągnąć orgazm nawet w minutę. Natomiast nasze partnerki potrzebują na to o wiele więcej czasu. Dzieje się tak dlatego, że na ich pożądanie składa się o wiele więcej czynników. Fizyczność nie jest dla nich aż tak istotna jak dla nas. Niezwykle ważną rolę odgrywa atmosfera, rodzaj więzi, postrzeganie własnego ciała.

Spadek libido

Choć mówi się że mężczyźni są z Marsa a kobiety z Venus, to w tej kwestii więcej nas łączy niż dzieli. Czynniki odpowiedzialne za spadek libido są niemalże takie same.

Stres 

Wskaż palcem osobę, która w dzisiejszych czasach żyje bez stresu. Stres towarzyszy nam praktycznie wszędzie. W domu, pracy, szkole a nawet na ulicy. Wyobraź sobie taką sytuację. Jedziesz na ważne spotkanie, stoisz w korku na 5 kilometrów, jesteś spóźniony o jakieś 45 minut – sam powiedz, jak tu się nie denerwować? Problemy dnia codziennego przenosimy zazwyczaj do sypialni. Myśląc o kredycie czy niezapłaconych rachunkach, ciężko skupić się na seksie.

Niedostateczna ilość snu 

Niedostateczna ilość snu ma znaczący wpływ na na funkcjonowanie naszego organizmu. Człowiek, który jest niewyspany czuje się zmęczony i poddenerwowany. Wolniej myśli, nie może się na niczym skupić. Specjaliści zalecają przesypianie co najmniej ośmiu godzin dziennie, tymczasem statystyczny Polak śpi zaledwie 6!

Leki

Przyjmowanie niektórych leków ma negatywny wpływ na nasze libido. Wśród najczęstszych winowajców wymienia się:

  • antydepresanty i psychotropy.

A w przypadku kobiet również antykoncepcję hormonalną. Jeżeli spadek pożądania pojawił się wraz z rozpoczęciem kuracji, warto skonsultować ją z lekarzem. Być może przepisze nam zamiennik, który nie powoduje skutków ubocznych.

Alkohol 

Alkohol pity z umiarem, nie szkodzi. Problem pojawia się wtedy, gdy go nie mamy. Zgubna w skutkach może okazać się nawet szklanka piwa pita, co drugi dzień. Jeżeli zauważyłeś że Twoje libido szwankuje, przeanalizuj zawartość barku. Bardzo możliwe, że trochę trunków w nim brakuje… 😉

Lęk

Lęk przed seksem dotyka coraz więcej par. Z czego wynika? Przyczyny mogą być naprawdę różne. Brak doświadczenia, obawa przed kompromitacją, przykre doświadczenia z dzieciństwa. Warto je zdefiniować i podjąć leczenie. Pomoc psychologa może okazać się niezbędna.

Fizjologia

Wbrew pozorom, mężczyźni też mają kompleksy. Kompleksy, które mogą w skuteczny sposób wykluczyć nas z życia intymnego. Za duży brzuch, za mały penis….

Testosteron

Testosteron to męski hormon płciowy, bez którego życie intymne nie ma racji bytu. Odpowiada za popęd seksualny. Pierwszym objawem  jego niedoboru jest zazwyczaj spadek popędu płciowego.

Brak więzi partnerskiej

Nie zawsze wchodzimy w związek z miłości, a jak wiadomo bez niej trudno zbudować coś trwałego. Bez więzi partnerskiej nie jesteśmy w stanie cieszyć się seksem.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*